Архітектурна пам’ятка “ДніпроГЕС”
Однією з видатних архітектурних пам'яток є ДніпроГЕС. Дніпровська гідроелектростанція, ДніпроГЕС — найстаріша, ступінь каскаду гідроелектростанцій на річці Дніпро.
Електростанція знаходиться в Запоріжжі нижче затоплених дніпровських порогів. Входить до складу «Укргідроенерго». На основі енергетики ДніпроГЕС був побудований промисловий комплекс Запоріжжя, включаючи такі виробництва, як виплавка алюмінію та сталеливарне електродугове виробництво. Заснування Дніпрогесу, як і довколишня територія, спочиває на породах Українського щита.
Якщо хочеться роздивитись греблю ДніпроГЕС зсередини,– можна скористуватися екскурсійним катером. Його маршрут бере початок з Річкового порту, проходить через шлюз до річкового вокзалу "Запоріжжя". Так можна побачити роботу гідроелектростанції, і є можливість насолодитися панорамними видами найгарніших частин обох берегів Дніпра у Запоріжжі. Історія будування починається ще з 1927 року, і я хочу детальніше розповісти про це:
1927 рік:
Це початок будівництва. Спорудження Дніпровської ГЕС розпочалось у березні 1927 році та вирішувало декілька проблем Придніпров'я: по-перше, створювався потужний промислово-енергетичний центр, та завдяки греблі ГЕС що підняла рівень води у річці Дніпро на 37,8 м, утворилась можливість судноплавства від Чорного моря до Києва та вище.
Була одна з великих аварій, сталася навесні 1928: впав металевий шпунт перемичок правого берега. Пішли чутки про затримку будівництва, про те, що "усьому кінець". Коли з'ясувалося, що причина аварії - крадіжка ворогами соціалізму тросів кріплення, будівельники з нечуваним ентузіазмом взялися до роботи та на 18-й день поставили шпунти на місце. Будівництво на жодний день не було відстрочено.
В Україну на Дніпробуд рушили також колишні князі, поміщики та офіцери. Влаштуватися працювати їм допомагали родинні зв'язки з фахівцями будівництва. Усі відділи та підвідділи заповнили вельможні родичі, з обуренням зазначає Вейде. У квітні 1929 року "Правда" опублікувала вказівку партійних органів про чищення радянського апарату від бюрократів, саботажників, хабарників, шкідників, під кулачників, що морально розклалися. Було вказано замінювати їх новими кадрами та готувати висуванців із передових працівників.
При цьому пролетарське походження та партійність не були страховкою від чищення. На будівництві траплялися незрозумілі аварії поїздів, грубий бюрократизм у відділах та інше. Йшли розмови про підкопи під склад вибухових речовин правому березі.
У червні 1929 року на Дніпробуд прибула комісія "з чистки" під керівництвом Біленького. У всіх великих відділах оперативно створили осередки сприяння цій комісії, до одного з них увійшов і автор щоденника Борис Вейде. Робота "по чистці" була складною, тому що треба було "перевіряти й перевіряти ще раз", писав Вейде. Але за допомогою робітників, які стежили за тим, що відбувається з великим інтересом і всіляко допомагали, "було виявлено багато негідних працівників, цілу галерею шкідників і паразитів, далеких від цього великого всенародного будівництва". Виявили низку осіб, які переховувалися під маскою учасників будівництва. Скажімо, завідувач матеріального складу Тупиков виявився в минулому полковником армії Денікіна, комірник Архіпов — колишнім жандармом, керівник медсанвідділу Щегольська — дружиною адвоката Керенського, який утік у Польщу, заступник начальника матеріального відділу Розенштейн — меншовик, спекулянт петлюрівцем. Під час чищення зняли з роботи 233 особи, багатьох перемістили за посадою. Результатом "чистки" стало і створення відділу найму.
1932 рік:
1 травня 1932 року було введено в експлуатацію перший гідроагрегат.10 жовтня 1932 року рішенням уряду Дніпровська ГЕС зарахована в число дієвих промислових підприємств. На той час потужність першої черги ГЕС становила 310 тис. кВт, гідроагрегатів потужністю 62 тис. кВт кожний.
Вранці 28 березня 1932 року ударниками Дніпробуду останні цебра бетону була привезена із заводу і покладена в гребінку греблі. Перед наповненням водосховища виявилося, що між 32-ою та 33-ою бичками греблі, на 30 метрів нижче за бетонну кладку — гнила скеля. Це могло викликати посилену фільтрацію та загибель греблі. Виникла небезпека затримки підйому води у водосховищі. Американці пропонували одне, німці інше. Інженер Росинський прогнав іноземців з майданчика та прийняв пропозицію бурити майданчик та скелю до материка, а потім нагнітати туди цемент під тиском. Так і вчинили.
1939 рік:
В січні 1939 року з пуском останнього, дев'ятого гідроагрегата Дніпровська ГЕС досягла проєктної потужності – 560 тис. кВт. Так, на карті України з'явилася перша ГЕС, збудована на Дніпрі.
1941 рік:
Під час 2-ї Світової Війни, 18 серпня 1941 року станція була зупинена та виведена з експлуатації у зв'язку з наближенням німецьких військ. В 1943 році при відході німецькі окупанти зруйнували машинний зал, щитову стінку та греблю ГЕС.
1944 рік:
23 лютого 1944 року було прийнято рішення про відбудову Дніпровської гідроелектростанції в первинному вигляді. З 1944 року по 1950 рік тривала відбудова станції. Перші три агрегати були введені в експлуатацію у 1947 році з підвищенням потужності до 72 тис. кВт.
1950 рік:
У 1950 році було введено в експлуатацію останній гідроагрегат і Дніпровська ГЕС досягла проєктної потужності – 650,6 тис. кВт. Прагнення підвищити ефективність використання гідроенергоресурсів Дніпра і зростання дефіциту пікової потужності викликали необхідність розширення Дніпровської ГЕС з будівництвом другої ГЕС - будівлі машинного залу і встановленням в ньому восьми гідроагрегатів загальною потужністю - 887,6 тис. кВт.
1969 рік:
10 листопада 1969 р. почалося будівництво Дніпровської ГЕС-2. Котлован під будівлею ГЕС-2 розроблявся в низовій частини дамби, яка була під напором води, рівним майже - 40 м. При розробці скельного ґрунту був передбачений комплекс спеціальних заходів, які зменшать сейсмічну дію вибухів на бетонну греблю. Будівельні роботи поблизу дієвої гідроелектростанції вимагали обережності, точного розрахунку і таких інженерних рішень, які не зіпсували б архітектурний вигляд ДніпроГЕСу.
1974 рік:
У 1974 році були введені в експлуатацію перші три гідроагрегати другої черги ДніпроГЕС.
1980 рік:
У 1980 р. Дніпровська ГЕС-2 вийшла на проєктну потужність, введено в експлуатацію восьмий агрегат.
Додаткове джерело: Дніпровська ГЕС | Укргідроенерго (uhe.gov.ua)
Анастасія Щеглова